Opieka ustawiczna

Opieka ustawiczna rodzi naturalnie sytuacje stresowe lub generuje stres chroniczny, dlatego warto ćwiczyć zachowania pozwalające na zmniejszenie stresu.

Wsparcie opiekunów w opiece ustawicznej jest kluczowym elementem zapewnienia wysokiej jakości opieki i uniknięcia wypalenia psychicznego, które może wystąpić w wyniku ciągłego i wymagającego charakteru tej roli. Każda osoba, która świadczy ten rodzaj opieki, narażona jest na takie wypalanie, jeśli nawet wydaje jej się , że jej siły i motywacja nie będą zagrożone. 

Dlatego warto przeciwdziałać negatywnym efektom pozostawania opiekunem w opiece ustawicznej i pamiętać o kilku kluczowych działaniach, jakie warto stosować na co dzień.

Zacząć należy od uświadomienia znaczenia własnego zdrowia psychicznego: Opiekunowie powinni zrozumieć, że ich własne zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie podopiecznych. Dbając o innego członka rodziny, nie można tracić uważności i zapominać o swoich potrzebach emocjonalnych.


Warto zastanowić się , kto może być jeszcze zaangażowany. To wcale nie chodzi o to, czy ktoś jest w stanie w pełni nas zastąpić , a często o drobne zadania o których po prostu nie trzeba pamiętać. Opieka ustawiczna może być bardzo intensywna. Współpraca z innymi członkami rodziny lub zewnętrznymi opiekunami, aby podzielić się obowiązkami i stworzyć wsparcie w opiece nad osobą zależną to konieczność. 


Należy bez hamulców przyjmować pomoc z zewnątrz.  Szukaj wsparcia od organizacji, grup wsparcia dla opiekunów, czy specjalistów. Może to być źródło wsparcia emocjonalnego, a także cennych wskazówek i porad dotyczących opieki. Czasami wystarczy informacja jak trzymać osobę w opiece ustawicznej przy zmianie pościeli aby opieka stała się mniej obciążajaca.


Nikt nie jest w stanie pracować non stop, dlatego warto zadbać o czas tylko dla siebie. Na poziomie budowania w harmonogramu dnia, tygodnia –  czas na odpoczynek i relaks powinien się znaleźć bezwzględnie. Daj sobie czas na rozwijanie swoich zainteresowań, spędzanie czasu z przyjaciółmi i realizację swoich potrzeb.


Opieka ustawiczna rodzi naturalnie sytuacje stresowe lub generuje stres chroniczny, dlatego warto ćwiczyć zachowania pozwalające na zmniejszenie stresu. Poznając metody relaksacji, takie jak medytacja, joga czy spacer, może pomóc w zarządzaniu trudnościami związanymi z opieką.


Ta trudna rola może spowodować izolację społeczną. Warto zadbać o kontakty społeczne, spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Izolacja może prowadzić do wzmożonego  poczucia osamotnienia i wypalenia.


Nie warto zwlekać i odkładać momentu, kiedy czujemy, że słabniemy psychicznie i pomoc jest nam potrzebna. Zauważenie, że radzenie sobie z opieką staje się przytłaczające i wpływa na zdrowie psychiczne, to ostatni moment o zwrócenie się o pomoc. Rozmowa z terapeutą może być bardzo pomocna.


Każda osoba ma swoje suwerenne emocje.  Odczuwanie frustracji, złości czy smutku w związku z rolą opiekuna jest normalne. Nie jest to powód do krytykowania siebie za te uczucia a raczej impuls do szukania wsparcia, aby sobie z nimi poradzić.


To co zostało przytoczone powyżej czasami bardzo trudno zorganizować w sferze realnej ale możliwe. Dlatego w „Siesta umysłu” tworzymy wsparcie dla osób zajmujących się opieką ustawiczną , aby wspólnie znajdować możliwości wprowadzania zaleceń w schemat dnia. 


Czasami zmęczenie i przytłoczenie obowiązkami zawęża pole widzenia rozwiązań i powoduje, że nie można zobaczyć ich od razu. Nasi specjaliści pomogą w odnalezieniu możliwych opcji. Współpracowaliśmy z opiekunami na terenie gminy Dobra i w miejscowościach sąsiadujących, takich jak Mierzyn, Lubieszyn, Dołuje, Wołczkowo czy Bezrzecze. 

Nie zostawiamy nikogo bez wsparcia. A ono w sytuacji opieki ustawiczne jest niezbędne również dla osoby, która taką opiekę świadczy.